به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، در راستای اجرای طرح‌های مرتبط با طرح «پایتخت کتاب ایران» و طی هماهنگی با آموزش‌ و پرورش استان قزوین زنگ «همیار کتاب» با حضور معاون فرهنگی و مشاور اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و مدیر مؤسسه سیمرغ سخن پارسی در دبستان پسرانه دوره اول و دوم شریف قزوین نواخته شد.

این طرح یکی از طرح‌های پیشنهادی استان قزوین برای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی است که تلاش دارد دانش‌آموزان را با کتاب همراه کرده و با همکاری آن‌ها مطالعه کتاب در مدارس و خانواده‌ها نهادینه شود.

با اجرای طرح «همیار کتاب» کودکان از سنین پایین با فرهنگ کتاب‌خوانی آشنا شده و بستر لازم برای ترویج و آشنایی کودکان با کتاب ایجاد می‌شود از این‌ رو طی گفتمان‌هایی که دبیرخانه «پایتخت کتاب قزوین» با اداره‌کل آموزش‌ و پرورش استان انجام داده راویان و نقالان کتاب در مدارس حاضر می‌شوند و زنگی برای مطالعه کتاب در مدارس ایجاد می‌شود.

* 4 کتاب توسط دانش آموزان شریف نگاشته شده است

سیدحسن میرصدوقی مدیر دبستان پسرانه دوره اول و دوم شریف در آیین نواخته شدن زنگ همیار کتاب اظهار داشت: یکی از برنامه‌های شاخص پرورشی در مدارس ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در میان دانش‌آموزان است که با همکاری مستمر معلمان و مسؤولان مدارس و دانش‌آموزان انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در سال تحصیلی 94-95 یک کتاب و در سال تحصیلی 95-96 تعداد سه جلد کتاب به همت دانش‌آموزان این مدرسه و همکاری و تلاش معلمان مدرسه شریف نگاشته شد که در آن دانش آموزان پایه‌های چهارم، پنجم و ششم اقدام به قصه‌پردازی و تصویرسازی کرده‌اند.

مدیر دبستان پسرانه دوره اول و دوم شریف تصریح کرد: کتاب‌های این دانش‌آموزان با نام‌های «قصه‌های بچه‌های شریف»، «آرزوهای بچه‌های شریف» و «خاطرات به یادماندنی بچه‌های شریف» نگاشته و چاپ شد که بی‌شک یکی از طرح‌های خلاقانه و نو در راستای همراهی و دوستی بیشتر دانش‌آموزان با کتاب و ورود به دنیای نویسندگی است.

میرصدوقی در پایان خاطرنشان کرد: بها دادن به کودکان و نوجوانان و هدایت استعداد آن‌ها به سمت نگارش و مطالعه هر چه بیشتر کتب مختلف باید مورد توجه بیشتر همه مسؤولان به‌ ویژه مدیران آموزش‌ و پرورش قرار بگیرد تا شاهد آشتی دانش‌آموزان با این یار مهربان باشیم.

گفتنی است، اجرای نقالی، تئاتر، اجرای سرود دسته‌ جمعی دانش‌آموزان و نقاشی همگانی از دیگر برنامه‌های آیین نمادین نواخته شدن زنگ همیار کتاب در قزوین بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *