معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین:
برای نهادینه شدن فرهنگ مطالعه باید از سنین کودکی اقدام شود

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین با تأکید بر لزوم توجه جدی مسئولان و خانواده‌ها برای ایجاد زیرساخت‌های لازم ترویج فرهنگ مطالعه در سنین پایین گفت: امروز کارشناسان فرهنگی به این نتیجه رسیده‌اند که باید از سنین کودکی و نونهالی این فرهنگ نهادینه شود تا در سنین بالاتر افراد با مطالعه کتاب بیگانه نباشند.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه «پایتخت کتاب قزوین»، شهریار پرهیزگار معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در آیین نواخته شدن زنگ همیار کتاب که با همت موسسه فرهنگی هنری سیمرغ سخن پارس که با حضور مسئولان در دبستان پسرانه دوره اول و دوم شریف قزوین برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر شاهد پایین بودن سرانه مطالعه در استان هستیم که این موضوع رضایت‌بخش نیست لذا برای رفع آن یک عزم ملی نیاز است.
وی افزود: نبود زیرساخت‌های لازم برای ترویج فرهنگ مطالعه در کشور و در میان خانواده‌ها از جمله دلایل پایین بودن سرانه مطالعه در کشور و استان است.
پرهیزگار با تأکید بر لزوم توجه جدی مسئولان و خانواده‌ها برای ایجاد زیرساخت‌های لازم ترویج فرهنگ مطالعه در سنین پایین گفت: امروز کارشناسان فرهنگی به این نتیجه رسیده‌اند که باید از سنین کودکی و نونهالی این فرهنگ نهادینه شود تا در سنین بالاتر افراد با مطالعه کتاب بیگانه نباشند.
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین تصریح کرد: بعد از مطرح‌شدن طرح «پایتخت کتاب ایران»، شاهد تلاش استان‌ها برای ارتقاء فرهنگ مطالعه در استان خود بودیم به‌گونه‌ای که استان بوشهر بعد از تغییر برخی زیرساخت‌ها توانست سرانه مطالعه را از 3 دقیقه به 59 دقیقه برساند که گام بلندی برای انتخاب این استان به‌عنوان سومین پایتخت کتاب ایران بود.
این مسئول ادامه داد: در استان قزوین گام‌های خوبی برای نیل به این هدف بزرگ و حضور موفق و پربار در این طرح برداشته‌شده که از جمله آن می‌توان به دو طرح «همیار کتاب» در مدارس و «دوشنبه‌های کتاب» در مهدهای کودک اشاره کرد.
وی اعلام کرد: تاکنون تعداد 114 مهدکودک در قزوین آمادگی خود را برای همکاری در طرح «دوشنبه‌های کتاب» اعلام کرده‌اند که اقدامی مثبت برای نهادینه کردن فرهنگ مطالعه و آشنایی نونهالان با کتاب خواهد بود.
پرهیزگار در پایان با تأکید بر اینکه موفقیت در این راستا نیازمند همت بالای استانی و هم‌افزایی مناسب میان مسئولان است، خاطرنشان کرد: باید توانمندی‌های دستگاه‌های مختلف فرهنگی در عرصه کتاب و کتاب‌خوانی مورد توجه جدی قرار بگیرد تا مقوله کتاب و کتاب‌خوانی با ایجاد زیرساخت‌های آن در استان شکوفا شده و استان قزوین برند پایتختی کتاب کشور را به دست آورد.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه «پایتخت کتاب قزوین»، اجرای نقالی، تئاتر، اجرای سرود دسته‌جمعی دانش آموزان و نقاشی همگانی از دیگر برنامه‌های آیین نمادین نواخته شدن زنگ همیار کتاب در قزوین بود.
طرح «همیار کتاب» در راستای اجرای طرح‌های مرتبط با طرح «پایتخت کتاب ایران» و طی هماهنگی با آموزش‌وپرورش استان قزوین با همت موسسه فرهنگی هنری سیمرغ سخن پارس اجرا می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *