مشاور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین:
خواندن کتاب، تجربه دنیای ناشناخته دیگران در پشت قاب کلمات است
مشاور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین گفت: خواندن کتاب تجربه دنیای ناشناخته دیگران در پشت قاب کلمات است ازاین‌رو اگر در سنین کودکی نهادینه شود در آینده، آن‌ها با دنیای کتاب و مطالعه بیگانه نخواهند بود.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه «پایتخت کتاب قزوین»، آیین نواخته شدن زنگ «همیار کتاب» به همت مؤسسه فرهنگی هنری سیمرغ سخن پارس و با حضور مسئولان در دبستان پسرانه دوره اول و دوم شریف قزوین برگزار شد.

ارجی مشاور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در این مراسم اظهار کرد: کسی که توانایی درست نوشتن را داشته باشد به‌مانند معماری است که آجر به آجر روی‌هم قرار داده و ساختمانی را می‌سازد.

وی افزود: نویسندگی را باید در همان سنین کودکی و نوجوانی به دانش آموزان آموزش داد تا آن‌ها بتوانند در آینده نویسنده خوبی برای نگارش کتاب باشند لذا باید به آن‌ها این آموزش داده شود تا قله بلند نوشتن کتاب را طی کنند.

مشاور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین تصریح کرد: خواندن کتاب تجربه دنیای ناشناخته دیگران در پشت قاب کلمات است ازاین‌رو اگر در همان سنین کودکی نهادینه شود در آینده، آن‌ها با دنیای کتاب و مطالعه بیگانه نخواهند بود.

وی ادامه داد: باید 2 مهارت خواندن و نوشتن توسط معلمان و کادر آموزش‌وپرورش در میان دانش آموزان آموزش داده شود لذا اجرای طرح‌هایی چون همیار کتاب این فرصت را ایجاد خواهد کرد تا دانش آموزان با این مهارت‌ها بیشتر آشنا شوند.

ارجی اعلام کرد: نوشتن اقدامی لذت‌بخش است که نیازمند آموزش ساختارمند و نظام‌مند است تا ساختمان متن آن بعد از اتمام دچار لغزش نشود و خوانندگان از مطالعه آن کتاب لذت و استفاده لازم را ببرند.

مشاور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در پایان خاطرنشان کرد: به دوستان آموزش‌وپرورش توصیه می‌شود فرصت مطالعه را هم برای خود و هم برای دانش آموزان و خانواده آن‌ها و دیگران ایجاد کنند تا این اقدام لذت‌بخش برای آن‌ها نیز تکرار شود.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه «پایتخت کتاب قزوین»، اجرای نقالی و تئاتر، سرود دسته‌جمعی دانش آموزان و نقاشی همگانی از دیگر برنامه‌های آیین نمادین نواخته شدن زنگ همیار کتاب در قزوین بود.
طرح «همیار کتاب» در راستای اجرای طرح‌های مرتبط با طرح «پایتخت کتاب ایران» و طی هماهنگی با آموزش‌وپرورش استان قزوین اجرا می‌شود.
این طرح یکی از طرح‌های پیشنهادی استان قزوین برای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی است که تلاش دارد دانش آموزان را با کتاب همراه کرده و با همکاری آن‌ها مطالعه کتاب در مدارس و خانواده‌ها نهادینه شود.
با اجرای طرح «همیار کتاب» کودکان از سنین پایین با فرهنگ کتاب‌خوانی آشنا شده و بستر لازم برای ترویج و آشنایی کودکان با کتاب ایجاد می‌شود ازاین‌رو طی گفتمان‌هایی که دبیرخانه «پایتخت کتاب قزوین» با آموزش‌وپرورش استان انجام داده راویان و نقالان کتاب در مدارس حاضر خواهند شد و زنگی برای مطالعه کتاب در مدارس ایجاد می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *